Vendégkönyv

Cák közvetlenül a Kőszegi-hegység Dél-nyugati lábánál helyezkedik el, a Gesztenyés-patak két oldalán. Lakóinak száma 2005. január 1-én 278 fő volt. Határában a régészek római kori sírdombokat valamint 2 frank mintájú IX. századi szárnyas vas lándzsát találtak. A falu honfoglalás utáni első írásos említése villa Chak néven 1279-ből való. A későbbiekben Czak, Czaak, Zackenbach (német), Caka (horvát) változatok is előfordultak. A falut a XIII-XIV. században a Németújváriak birtokolták előbb Szent Vid vára, majd Rohonc tartozékaként. Ezt követően a rohonci uradalom birtokosai rendelkeztek felette. A faluban virágzó szőlőtermesztés és bortermelés folyt a XIX. század végéig, de a filoxérajárvány ezt megszűntette. Ezt követően a cákiak a szőlők mellett nagy kiterjedésű gesztenyéseket, almásokat, körtéseket is telepítettek.
A község temploma 1894-ben épült Ludwig Schöne bécsi építész tervei alapján.
A falu mögött húzódó szélvédett dombon szép környezetben található a Cáki Pincesor. Épületei közül 1960-as években még több mint 20 őrizte eredeti formáját és szerkezetét. Napjainkban 9 áll műemléki védettség alatt. A pincesor első hat épületét az eredeti helyszínen őrizték meg, a hegy távolabbi részéről pedig két további pincét telepítettek ide. A nagy múltú, földfelszín feletti, egysejtű, boronafalú építmények többsége a XIX. század elején épült tölgy- és gesztenyefa gerendákból, melyeket agyaggal tapasztottak be. Zsúpfedeles tetejük elől csonkakontyos, hátul lekontyolt, "farazatos". A padlásokon egykor szénát tároltak.
Az épületeket egyaránt használták a pincének és a présháznak is: itt préselték a szőlőt, itt tartották a gyümölcsöt és a bort. A boroshordók a bejárattal szemben, a nagy méretű faragott, festett prések a jobb oldalon, a gyümölcstartó polcok, az ajtó mögött helyezkedtek el. A picékbe - jó magyar szokás szerint - poharazgatásra szolgáló asztal és padok is kerültek.
További érdekesség a falu határában látható kőfejtő, ahol egykoron a híres követ, a Cáki konglomerátumot bányászták, mely helyben és megyeszerte egyaránt kedvelt építőanyag volt. A bánya szomszédságában az erdő szélén, a Cáki-patak partján, forrás mellett szalonnasütő-főző helyes, boronafalas esőbeállóval ellátott szabadidőpark található. A helyszín a hegyes-völgyes-erdős túrák kedvelt kiinduló pontja.
A 2004-ben elkészült sportpályán megrendezésre kerülő futballmérkőzésekre a környékbeli falvakból rendszeresen jelentős számú vendégszurkoló érkezik, hozzájárulva a Kőszeg-hegyaljai baráti kapcsolatok ápolásához.
Cák Község Önkormányzatának támogatásával 2001. óta működik a kezdetben "Aprócák", majd Cáki Tánccsoport, mely a helyi és környékbeli közösségi rendezvények rendszeres résztvevője, illetve közreműködője.
A Kőszeg-hegyaljai fiatalok szabadidejének további hasznos eltöltését segíti a 2005. végén elindult "Játszóház" is.
A Fő utca 7. szám alatti portán lévő gyönyörűen felújított lakóház, koncertterem és színpad biztosít helyet a negyedévenként rendszeresen lebonyolításra kerülő komoly,- és népzenei koncertsorozatoknak, valamint nyári művészeti táboroknak, melyek előadói és diákjai immár 3 kontinensről érkeznek. A koncertek időpontjait hagyományos hirdetőtáblákon a helyszínen, valamint a Kőszeghegyaljai Idegenforgalmi Egyesület honlapján, a rendezvények menüpont alatt lehet megtudni.
A polgármesteri hivatal udvarán - Petőfi utca 33. - festői környezetben WC-vel, hideg-melegvizes blokkal ellátott, 30 férőhelyes, sátorozásra alkalmas, időszakosan üzemelő kemping található. A településen áthalad a Kőszeget Rohonccal összekötő Írottkő-Natúrpark Kerékpárút, lehetőséget biztosítva a terület megismerésére a kerékpározás szerelmeseinek is.
A településen több falusi vendéglátó hely található.
A Kőszeget Rohonccal összekötő közút mellett található hangulatos, melegkonyhás étterem, a Cáki Csikó Csárda egész évben helyi étel-specialitásokkal várja vendégeit.
A falu Kőszegtől 7, Rohonctól 11, Bükfürdőtől 28, Szombathelytől 20 km-re található.
A községben lakók legnagyobb része magyarnak vallja magát, ugyanakkor az 1990-es évektől folyamatosan növekszik a németajkú lakosok aránya is, akiket a vendégszerető, szorgalmas lakosok mellett a tiszta, egészséges levegő és a nyugodt, gyönyörű hegyi környezet csábított ide.
A községben biztosított a rendszeres orvosi ellátás, és a mobilpostai szolgálat is. A vegyes bolt, valamint a hagyományos italbolt a falu központjában található.
Kőszegszerdahelyen körjegyzőség, valamint általános iskola, Velemben, Bozsokon óvoda található.

Információ: Polgármesteri Hivatal, kemping Petőfi utca 33. tel/fax: 94/362-453.

CÁK SZERETETTEL VÁRJA VENDÉGEIT!

Szerkesztette: Fehér Csaba